تاثیر ورزش بر حافظه

تاثیر ورزش بر حافظه

شاید کمتر کسی از ما نداند تاثیر ورزش بر سلامتی بدن و حتی اعتماد به نفس چیست.در طی درمان خیلی از بیماری های روحی همچون افسردگی ،پزشکان معتقد به شروع و دنبال کردن یک ورزش خاص توسط بیمار هستند.

اما شاید برای شما جالب باشد که محققان تاثیر ورزش بر مغز و همچنین تاثیر ورزش بر حافظه را مورد پژوهش قرار داده اند.

نتایج این پژوهش ها حاکی از آن است که ورزش بر بهبود عملکرد مغز و هم چنین تقویت حافظه نقش موثری دارد.

تاثیر ورزش بر مغز چیست؟

در برنامه های تلویزیونی و رادیویی همیشه توصیه شده که روزانه حداقل نیم ساعت برای سلامت عمومی بدن  ورزش کنیم.

اما بهتر است بدانید تنها تاثیر ورزش بر سلامتی قلب و تنفس و ... نیست بلکه می توانید به کمک ورزش به تقویت حافظه و بهبودعملکرد مغز خود کمک شایانی کنید.

با انجام تمرینات ورزشی ذهن شما جریان خون وارد بر مغز بیشتر شده و مغز فعال تر عمل می کند بنابراین عملکرد دو نیمکره مغز افزایش می یابد.

تاثیر مثبت ورزش بر مغز شامل :

  1. سریعترین راه کاهش استرس

با ورزش به سرعت استرس را از بین ببرید.وقتی ورزش می کنید ضربان قلب شما تندتر می شود بنابراین میزان خون جریان یافته در رگ ها افزایش یافته و همین تغییر جریان خون باعث شده ذهن به آرامش دست یابد.

در واقع ورزش کردن باعث می شود غلظت نوراپینفرین که از غدد کلیوی ترشح می یابد افزایش یافته در نتیجه ذهن را آرام سازد و از استرس رها شوید.

  1. شاد باشیم و شاد زندگی کنیم

بعد از ورزش روحیه و انرژی و انگیزه فرد افزایش می یابد زیرا در مغز انسان اندورفین ترشح می شود و اندورفین موجب شادی می شود.

به افراد افسرده توصیه اکید می شود که بیشتر زمان خود را با ورزش کردن و در باشگاه های ورزشی و یا حتی کلاس های رقص سپری کنند.

ورزش کردن تاثیر مثبت تری برای افراد افسرده دارد ،در مقایسه با قرص های ضد افسردگی و آرامبخش.

برای مطالعه مقاله ی 6 راه آسان خوشبختی کلیک کنید.

  1. آسان ترین راه برای افزایش اعتماد به نفس با ورزش

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین خصیصه های یک فرد است زیرا علاوه بر نحوه ی برقراری ارتباط موثر با دیگران ، می تواند بر همه ی جنبه ها و تصمیمات مهم زندگی تاثیر گذارد.

برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب ،انتخاب شغل ، و تصمیمات بزرگ آینده که می تواند بر کیفیت زندگی یک فرد موثر باشد ،تاثیر اعتماد به نفس را می بینیم.

برای خواندن مقاله ی  اعتماد به نفس در کودکان کلیک کنید.

ورزش باعث می شود شما تناسب اندام پیدا کنید و تناسب اندام تاثیر مثبتی بر تصویر ذهنی نسبت به خود دارد و باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

  1. تقویت حافظه

تاثیر ورزش بر تقویت حافظه انکار ناپذیر است زیرا ورزطش از زوال مغز جلوگیری می کند و باعث افزایش کارایی و عملکرد مغز می شود.

به طور کلی هر فعالیت که ذهن شما را درگیر خود می کند باعث تقویت حافظه می شود ،چه بسا که ورزش علاوه بر به کارگیری دو نیمکره مغز سبب آزادسازی اندورفین نیز می شود.

در اثر فعالیت و ورزش ،بخش هیپوکامپ مغز فعال است و در نتیجه باعث افزایش یادگیری و تقویت حافظه می شود.

چه نوع ورزشی برای تقویت حافظه مناسب است؟

محققان تاثیر مثبت ورزش بر تقویت حافظه را ثابت کرده اند اما اینکه دقیقا چه نوع ورزشی این تاثیر را تقویت و تسریع می کند مشخص نشده است.

اما به طور کلی در هر انجام هر کاری حتی ورزش کردن اگر با تمرکز بالا انجام شود بر بهبود عملکرد مغز تاثیر مثبت دارد و باعث تقویت حافظه می شود.

در هنگام انجام تمرینات ورزشی می توانید بهترین تاثیر را بر تقویت حافظه داشته باشید به این صورت که تمرینات را به صورت ذهنی انجام دهید.

برای مطالعه مقاله ی ورزش مغزی راهی برای پیشگیری از آلزایمر کلیک کنید.

با انجام ورزش مغزی به تقویت حافظه خود کمک کنید و از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کنید.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر